Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
27.04.2011 року між суддями проведено навчання з питань вивчення вивчення основних проблем пов’язаних з оцінкою доказів , що виникають з оцінкою доказів.
Відповідно до ч. 3 ст. 323 Кримінально-процесуального кодексу України докази суд оцінює за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Проте у ст. 22 КПК серед суб'єктів, на яких покладений цей обов'язок, не зазначений суддя (суд) у зв'язку з тим, що межі дослідження ним обставин справи зумовлені позицією обвинувачення і захисту, а в деяких випадках суд не може самостійно змінювати ці межі (наприклад, у ситуації, коли, на думку суду, необхідно змінити обвинувачення не на користь підсудного, а прокурор із цим не згоден, або коли необхідно притягнути до кримінальної відповідальності іншу особу чи пред'явити додаткове обвинувачення).
Всебічність розгляду обставин справи полягає у багатосторонньому з'ясуванні юридично значущих обставин і належних доказів, що реалізується шляхом висунення та перевірки всіх об'єктивно можливих версій, що стосуються події злочину, цілей і мотивів його вчинення, особи обвинуваченого, всіх обставин, як пом'якшуючих, так і обтяжуючих покарання тощо. Проте, враховуючи положення ч. 3 ст. 323 КПК, суд позбавлений можливості це зробити.
По-перше, згідно зі ст. 275 КПК розгляд справи провадиться тільки щодо підсудних і тільки в межах пред'явленого їм обвинувачення. Таким чином, суд не може вийти за межі пред'явленого обвинувачення, притягнути до відповідальності нових осіб, які раніше не були притягнуті до кримінальної відповідальності, доповнити або змінити обвинувачення. У таких випадках відповідно до статей 276—278 КПК суд повідомляє про це прокурора або направляє провадження у справі для проведення досудового слідства чи дізнання.
По-друге, через зміни, внесені у ст. 296 КПК Законом від 21 червня 2001 р. № 2533-ІИ «Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України» під час проведення в Україні так званої малої судової реформи, суд самостійно не може викликати і допитувати нових свідків, витребовувати чи приєднувати до справи нові докази, призначити експертизу. Виконання цих процесуальних дій у суді можливе лише за клопотанням сторін. Це ще більше ускладнило оцінку доказів судом, оскільки тепер він фактично позбавлений можливості належним чином досліджувати докази, перевіряти їх і як наслідок — правильно оцінити. Сторони також не здатні це зробити належним чином. Особливо якщо враховувати, що у місцевих судах захисники беруть участь у розгляді не всіх кримінальних справ (сторона захисту представлена одним підсудним). Перелік кримінальних справ, в яких участь захисника (адвоката) обов'язкова, порівняно невеликий (ст. 45 КПК), а у випадках, коли він все ж таки присутній — його діяльність часто зводиться до того, щоб заперечити докази сторони обвинувачення, не досліджуючи їх і не даючи їм належної оцінки. За таких умов центральною фігурою у суді, безумовно, є прокурор, який володіє всією повнотою знань і процесуальних можливостей для дослідження й оцінки доказів.
Таким чином, неспроможність суду і сторін судового розгляду правильно та повністю оцінити докази, що є у справі, підвищує значення й роль стадії досудового розслідування. За таких обставин саме на цій стадії може бути забезпечена повнота оцінки доказів, оскільки в органів дізнання і слідчого є для цього реальні процесуальні можливості.
Відповідно до статей 367, 368 КПК однією з підстав для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в апеляційному суді є однобічність і неповнота судового слідства. Проте, враховуючи передбаченому в ст. 3151 КПК, вчинення інших процесуальних дій, а також шляхом поновлення порушених під час розслідування справи процесуальних прав учасників процесу, направлення справи на додаткове розслідування є неприпустимим.