flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вивчення Інструкції про порядок фіксування судового процесу технічними засобами .

07 квітня 2011, 15:00

Фіксування судового засідання повинно проходити у чіткій відповідності до вимог Інструкції про порядок фіксування судового процесу технічними засобами в загальних судах України. 

Для технічного фіксування судового процесу застосовуються комплекси звукозапису двох типів: персональний комп'ютер зі спеціальним обладнанням і програмним забезпеченням та цифровий магнітофон "Тритон".

Персональний комп'ютер зі спеціальним обладнанням та програмним забезпеченням складається:

1) з апаратних засобів:

  - персонального комп'ютера (мінімальна конфігурація: процесор не менше P300, оперативна пам'ять не менше 32 Мб, жорсткий диск не менше 1 GB (700 Мб вільного місця), звукова плата, пристрій CD-RW); мікшера (може бути вбудований у системний блок); від 1 до 6 мікрофонів, приєднаних до мікшера; навушників; динаміків;  блока безперебійного живлення.

2) з програмних засобів:

- програми "Діловодство суду"; спеціальної програми звукозапису.

Розділом 5 вказаної інструкції передбачено дії секретаря судового засідання під час фіксування судового процесу.

Секретар перед початком роботи зобов'язаний:

- перевірити комплекс звукозапису на відсутність ознак втручання в його конструкцію, цілісність пломб; уключити комплекс звукозапису, зареєструватись у системі; перевірити годинник та календар комплексу звукозапису на предмет відповідності поточним даті та часу; перевірити наявність вільного місця на внутрішньому носії комплексу звукозапису; перевірити працездатність пристроїв, провести тестування для перевірки того, що складові комплексу звукозапису (мікрофони, мікшер тощо) працюють нормально та запис іде правильно.

Тестовий запис зберігається разом з фонограмою судового засідання. У разі виявлення ознак втручання, порушення цілісності пломб, непрацездатності комплексу звукозапису секретар зобов'язаний терміново повідомити суддю про такі обставини.

Технічне фіксування судового процесу починається з моменту відкриття судового засідання. Протягом судового засідання секретар повинен вести журнал за допомогою спеціальної програми звукозапису. У разі застосування цифрового магнітофона "Тритон" журнал ведеться іншими способами. Під час звукозапису секретар здійснює поточний контроль якості запису шляхом прослуховування через навушники, контроль рівня запису в спеціальній області в програмі звукозапису та контроль працездатності комплексу звукозапису шляхом спостереження за його станом. У разі необхідності секретар звертається до суду з проханням зобов'язати учасників засідання говорити голосніше.

У разі виявлення ознак непрацездатності обладнання комплексу звукозапису секретар доповідає голові про неможливість подальшого фіксування судового процесу.

  Голова суду наголосив, що після закінчення судового засідання секретар зобов’язаний зберегти та підписати журнал (у разі використання спеціальної програми звукозапису), а також створити архівну та робочу копії фонограми.

  Архівна копія повинна здаватися архіваріусу до кінця робочого дня. Робоча копія зберігається разом зі справою.
Примірники фонограм записуються у вигляді архівної та робочої копії на окремі компакт-диски. Для кожної судової справи виділяються два компакт-диски: один - для архівної копії, другий - для робочої копії. На ці диски записуються всі фонограми судових засідань у справі. У разі, якщо фонограми засідань не вміщуються на один компакт-диск, виділяються додаткові компакт-диски.

Перед початком судового засідання секретар зобов’язаний отримати в архіваріуса нові компакт-диски для архівної та робочої копій або компакт-диск з архівною копією попереднього засідання у цій справі, про що робиться запис у журналі обліку видачі компакт-дисків та унести до журналу серійний номер диска з архівною копією.

Після закінчення засідання секретар повинен здійснити запис фонограми на компакт-диски та створити архівну та робочу копії, а також перевірити якість запису архівної копії. Секретар судового засідання повинен створену архівну копію передати архіваріусу, а робочу копію долучити до судової справи а по закінченню вилучити фонограму з комплексу звукозапису.

Виступили:

Заступник керівника апарату суду Федорів Л.Ю., яка сказала що Інструкцією про  порядок фіксування судового процесу технічними засобами, встановлено вимоги до  форми журналу обліку видачі компакт-дисків, зокрема, дата, час видачі, серійний номер, компакт-диска, ознака нового диска ("Н" - новий, "П" - з попередніми засіданнями) прізвище, ім'я, по батькові секретаря, який отримав компакт-диск, підпис секретаря, дата, час повернення компакт-диска архіваріусу, підпис архіваріуса електронного архіву, примітка.

Після запису архівної копії секретар або архіваріус здійснює перевірку якості запису шляхом вибіркового прослуховування. Компакт-диск пакується у конверт. У разі позитивного результату перевірки конверт диска маркується.

Маркований конверт компакт-диска повинен містити такі відомості: номер судової справи, серійний номер компакт-диска, дата судового засідання, підпис секретаря, примітка.

Після запису архівної копії створюється робоча копія. Конверт робочої копії маркується та разом з робочою копією фонограми долучається до справи.

У випадку, якщо учасники процесу  бажають отримати копію диску, архіваріус створює копії фонограми для зазначених осіб.

Архівні копії зберігаються в архіві разом з упаковкою, в якій вони надійшли до архіву,  і знищуються разом зі справою після закінчення терміну зберігання справи. Робоча копія  зберігається в спеціальному конверті разом зі справою.

Федорів Л.Ю. сказала, що у випадку  передачі справи в апеляційний та касаційний суд разом зі справою передається робоча копія фонограм засідань суду. Серійний номер диска обов’язково вказується в супровідному листі, а сам диск у картонному конверті повинен бути підклеєним до справи для пересилання його разом зі справою.