Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Керівника апарату суду Пинчука Д.Я., який провів навчання з працівниками суду по питанню своєчасного та правильного виготовлення журналів судових засідань по цивільних справах.
Пинчук Д.Я., сказав що всі цивільні справи фіксуються за допомогою технічних засобів у чіткій відповідності до вимог Інструкції про порядок фіксування судового процесу технічними засобами в загальних судах України.
Поряд із фіксуванням цивільного процесу технічними засобами у відповідності до норм цивільно-процесуального кодексу України, секретарем ведеться журнал судового засідання – основний процесуальний документ , який засвідчує порядок здійснення учасниками цивільного процесу певних процесуальних дій в ході судового засідання.
Журнал судового засідання не тільки послідовно відображає хід судового засідання та процесуальні дії вчинені учасниками судового процесу, а й забезпечує можливість контролю вищестоящими судами дотримання судами першої інстанції цивільного процесуального законодавства при здійсненні правосуддя.
Журнал судового засідання є досить доступним джерелом інформації про хід провадження у справі: про склад учасників процесу, заявлені клопотання, відводи, процесуальні дії та строки, в які вони вчинялися. Це дозволяє вищестоящому суду з журналу отримати загальне уявлення про виконання судом першої інстанції вимог закону при розгляді та вирішенні конкретної справи.
Зміст журналу судового засідання залежить від обставин кожної конкретної цивільної справи, проте обов’язковими реквізитами будь-якого журналу судового засідання є відомості про рік, місяць, число і місце судового засідання, найменування суду, який розглядає справу, прізвище та ініціали судді, секретаря судового засідання, номер справи, що розглядається, а також імена, (найменування сторін, які беруть участь у справі.
У зв’язку з тим , що такий журнал ведеться паралельно із здійсненням технічного запису , немає необхідності детально відображати у ньому зміст процесуальних дій , що вчиняються судом та іншими учасниками цивільного процесу. Про зміст кожної процесуальної дії заінтересована особа зможе дізнатися з технічного носія інформації, а у журналі судового засідання достатньо зазначити тільки її порядковий номер, назву і час вчинення.
Крім зазначених відомостей у журналі судового засідання потрібно зазначати й інші відомості , що визначені нормами цивільно-процесуального кодексу України.
Зокрема, усна заява фізичної особи про надання повноважень представникові , усне пояснення експерта щодо його висновку, серійний номер носія інформації, на який здійснено технічний запис судового засідання. Відомості у журналі судового засідання повинні збігатися з інформацією на технічних носіях.
Керівник апарату суду Пинчук Д.Я. також зазначив, що журнал судового засідання ведеться і складається виключно секретарем судового засідання . Після закінчення судового засідання журнал не відклало підписується секретарем і приєднується до матеріалів цивільної справи.
Важливою процесуальною гарантією для сторін та інших осіб, які беруть участь у справі є надана їм можливість ознайомитись із технічним записом і журналом судового засідання та висловити свої зауваження щодо них.
Зауваження на журнал судового засідання повинні подаватись виключно у письмовій формі. Відповідно до ст.199 ЦПК України зауваження щодо неправильності чи неповноти технічного запису і журналу судового засідання, можуть бути подані протягом семи днів з дня проголошення рішення. Такі зауваження розглядаються головуючим одноособово протягом п»ти днів з дня їх надходження до суду без виклику осіб, які беруть участь у справі. За результати розгляду зауважень головуючий постановляє ухвалу. В разі визнання зауважень суттєвим, такі зауваження висяться до журналу судового засідання.
Керівник апарату суду Пинчук Д.Я. , звернув увагу усіх присутніх працівників на строге, неухильне виконання вимог Інструкції про порядок фіксування судового процесу технічними засобами та вимог діючого цивільно-процесуального кодексу України , при виконанні своїх службових обов’язків.